Tel Aviv

Tel Aviv-Jaffa je v Izraeli druhé největší město. Nachází se ve středu východního pobřeží Středozemního moře. V překladu tento název znamená Jarní kopec, což popisuje krajinu kolem města. Nynější město Tel Aviv-Jaffa vzniklo v roce 1950, a to spojením tehdejšího, převážně arabského, přístavu Jaffa a jeho nově budovaného a rychle rostoucího předměstí Tel Aviv. Do roku 1949 bylo tak Tel Aviv-Jafa hlavním městem země, ale pak se vláda přesunula do Jeruzaléma.

Tel Aviv Jaffa je stále velmi často považováno za hlavní město Izraele a to hlavně sousedními státy země, ale i většina velvyslanectví a důležitých úřadů zemí z celého světa se nachází právě v tomto městě, přesto, že jako hlavním městem země je uznáván Jeruzalém. Starostou města je Ron Chuldaj.

Tel Aviv-Jaffa má rozlohu 50,6 km2 a žije zde více jak 392 700 obyvatel. Hustota zalidnění tohoto města je 7 445 obyv.l/km2, což je poměrně vysoký poměr. Tel Aviv-Jaffa je, nejen díky své pozici důležitého přístavu, obchodním, ekonomickým, vzdělávacím a kulturním centrem Izraele. Nachází se zde mnoho památek a historických budov, např. modernistické budovy, které byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO, v roce 2003. Ve městě se nachází tak vývojové centra, firmy a sídlí zde i známá Telavivská burza cenných papírů. Tel Aviv-Jaffa je moderní město s obchodními centry, kluby, luxusními restauracemi a zábavnými parky. Podle světových statistik je toto město nejdražším městem Blízkého východu a je jedním z nejdražších měst na světě.

Mohlo by se vám líbit...