Izrael

Izrael je demokratická republika, která vznikla 14. května 1948, kdy získala nezávislost na Palestině pomocí světové organizace OSN a kdy se toto území rozdělilo na dva státy. Nicméně s touto nezávislostí a rozdělením nesouhlasilo mnoho Arabských států a s některými Izrael dodnes vede menší války.  Prezidentem státu je Šimon Peres a předsedou vlády je Benjamin Netanjahu.

Izrael se nachází v západní Asii, na pobřeží Středozemního moře a patří mezi země tzv. Blízkého východu. Jeho sousedé jsou: Egypt (jihozápad), Jordánsko (východ), Sýrie (severovýchod), Libanon (sever). K Izraeli patří i západní břeh Jordánu a pásmo Gazy.

Izrael má rozlohu 20 770km2 a žije zde okolo 7 460 000 obyvatel. Hustota zalidnění je 356 obyv./km2. Hlavním městem Izraele je Jeruzalém. Většina obyvatel jsou židé (77%), což činí z Izraele jediný židovský stát na světě, 19% tvoří arabové. Náboženská většina jsou judaisté, dále pak islám a malé množství tvoří křesťané. Úředním jazykem je hebrejština a druhým používaným jazykem je arabština. Měna státu je Nový izraelský šekel (ILS). Izrael patří, jako jedna z mála zemi Blízkého východu, mezi velmi rozvinutou zemi a je na prvním místě v indexu lidského rozvoje.

Mohlo by se vám líbit...