Geografie Izraele

Izrael se nachází v jihozápadní Asii, na Blízkém východě. Jeho západní břeh omývá Středozemní moře. Na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií a na jihovýchodě s Jordánem a na jihozápadě sousedí Izrael s Egyptem.

Povrch Izraele je rozmanitý, na pobřeží je spíše nížina, ta nejvýznamnější je Izraelská přímořská nížina. Na jihu země se nachází Negevská poušť, která má okolo 13 000km2, což představuje skoro 70% rozlohy celého Izraele. Od středu země na sever se zvedá pohoří Karmelu, Dolní a Horní Galileje a na severovýchodě se tyčí vrcholy Golanské výšiny, jejíž nejvyšší vrchol má 2 814 m. n. m. (Hermon).

V Izraeli se také nachází mrtvé moře, které je známé pro své léčivé účinky, pro svůj vysoký obsahu minerálů a stopových prvků. Velká část Izraelské populace žije v jordánském a Chulském údolí. Důležitým vodním tokem je řeka Jordán a Galilejské jezero. V Izraeli se také nachází machtešim, což jsou geologické kráterovité přírodní úkazy. Největší na světě se nachází právě v Negevské poušti, Machteš Ramon (40km dlouhý a 10km široký).

Mohlo by se vám líbit...